Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem układu moczowego

Wejdź na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/, aby odnaleźć informacje dotyczące urologa w Krakowie prywatnie.

U szeregu pacjentów wizyta u urologa wywołuje skrępowanie. Choroby, jakie bada urologia, uważane są jako niesłychanie krępujące, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie pewne oznaki choroby, w szeregu przypadków odwlekają o wiele tygodni badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowego.

Jakie symptomy są przesłanką do wizyty u urologa?

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu protein. O schorzeniach układu moczowego może alarmować mnóstwo rozmaitych objawów, które w szeregu przypadków są ignorowane przez chorych w nadziei, że same znikną. Na jakie zatem objawy należy zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym umówieniem się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany związane z moczem, a więc zauważenie w nim ropy lub krwi, jego spienienie czy ciemniejsza barwa, ale również pieczenie albo ból przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy są też mniej wyraźne, np. ból podbrzusza bądź pleców, opuchnięcie stóp oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, w związku z tym panowie winni udać się do niego jeśli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), utrzymaniem erekcji czy gdy dostrzegą zmiany na jądrach bądź prąciu. Wypada przy okazji zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi przeprowadza urolog?

Pacjenci zazwyczaj przychodzą do gabinetu urologa celem wykonania biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji dotyczącej wazektomii oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra bądź torbieli nerek. Urolodzy na co dzień przeprowadzają także wiele złożonych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]