
Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest miłym tematem. Obecnie natomiast, wykorzystując nowoczesne sprzęty i – co najważniejsze – skuteczne leki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować nam, iż zabiegi okażą się całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe jest niezbędne zawsze, kiedy rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, dzięki czemu lekarz jest w stanie dotrzeć do najgłębiej położonych warstw zęba. Dobrze jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technologicznie sprzętów. Jakich?
Jakimi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?
Obok narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do monitora w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając niemal całkowicie ryzyko różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze stosują także odpowiednie narzędzia, jakie umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane skrócenie kuracji oraz polepszenie samopoczucia leczonego.
Leczenie kanałowe a NFZ
Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie zawsze będzie ono fundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, dobrze wybrać się do dentysty dysponującego odpowiednimi narzędziami oraz zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci mówią w sieci.