Laserowe usuwanie żylaków – przebieg i przeciwwskazania

Szukasz więcej wiadomości dotyczących laserowego usuwania żylaków? Skieruj się na revitae.com.pl

Powstawanie żylaków na kończynach dolnych jest rezultatem ucisku na żyły i uszkodzenia zastawek żylnych. Żylaki doskwierają na ogół paniom (sporym czynnikiem inicjującym ich powstawanie są miedzy innymi przebyte ciąże), jak również osobom spędzającym w pozycji siedzącej bądź stojącej (to przykładowo urzędnicy, kierowcy i pracownicy linii montażowych. Tacy pacjenci regularnie zgłaszają się do lekarzy flebologów szukając wydajnych metod leczenia rozszerzonych żył. Jedną z nich jest laserowe usuwanie żylaków, czyli EVLT.

EVLT – obkurczanie żyły przy pomocy promienia światła

Skrót EVLT, a więc “Endo Venous Laser Treatment”, po polsku oznacza “wewnątrznaczyniową terapię laserową”. Laserowe usuwanie żylaków trwa przeciętnie ok. 60 minut i przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym. Na początku flebolog wykonuje badanie USG, dzięki któremu zaznacza bieg żył i określa punkty wsunięcia jednorazowego włókna lasera. Światłowód lasera diodowego wprowadza się się do żylaka przy pomocy igły, a później obkurcza się żyłę wydzielaną przez laser wiązką światła. Pacjent błyskawicznie powraca do powszednich czynności po zabiegu, ale powinien przez kilka kolejnych tygodni przestrzegać poleceń flebologa, jak m.in. regularny ruch, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, noszenie opatrunku uciskowego, jak również, naturalnie, zgłoszenie się na obowiązkową wizytę kontrolną po zabiegu.

Kiedy nie można wykonać zabiegu laserowego usuwania żylaków?

EVLT uznawane jest za zabieg bezpieczny i jednocześnie mało inwazyjny, nie zdumiewa więc to, iż od momentu, kiedy zaczęto korzystać z tej metody na początku XXI wieku, błyskawicznie stała się standardem w redukcji żylaków, a ostatnio wykonywany jest też przez sporo polskich centrów medycznych. Występują jednak przeciwwskazania do wykonania EVLT, dlatego przed dopuszczeniem do zabiegu trzeba przeprowadzić kilka testów, takich jak badanie poziomu glukozy we krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu trombocytów oraz poziomu elektrolitów Na+ i K+. Flebolog nie podejmie się też laserowego usuwania żylaków u kobiet w ciąży oraz u osób, u których stwierdzono między innymi nadciśnienie, stan nadkrzepliwości krwi bądź zmiany zapalne w kończynie poddawanej zabiegowi.

Kontakt:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]