
Jesienno-zimowe wahania temperatur niekorzystnie wpływają na naszą odporność. Zazwyczaj dopadają nas nieżyt nosa, kaszel i ból gardła. Aby się im nie dać tak łatwo, warto wypróbować tradycyjne metody, które pozwalają strzec organizm przed chorobą. Przedstawiamy niektóre z nich.
Jak podnieść temperaturę ciała?
Choroby atakują nasz organizm najczęściej wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o mniej więcej 2 stopnie. Dlatego warto rozgrzać organizm za pomocą gorącego napoju bądź kąpieli. Do herbaty można dodać sok z cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie znaczne ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest również odrobina cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru. Żeby dodać herbacie nieco słodyczy warto sięgnąć po sok z malin. Jeśli wolimy gorącą kąpiel, urozmaićmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, szałwiowego lub pichtowego, co prócz tego wpłynie korzystnie na udrożnienie dróg oddechowych.
Bakteriobójcze syropy z cebuli oraz czosnku
Źródłem wielu witamin są również cebula i czosnek. Na ich bazie produkuje się domowe syropy zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najpopularniejszych sposobów walki z infekcjami. Jak go przyrządzić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop trzeba spożywać co parę godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę – substancja o działaniu bakteriobójczych. W tym celu należy rozetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać odrobinę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy także należy spożywać kilka razy w ciągu dnia.
Masło, miód i mleko na ból gardła
Gdy odczuwamy uczucie drapania w gardle, warto sprawdzić mieszankę masła, miodu i mleka. Doskonale nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego specyfiku należy pamiętać, by mleko nie było zbyt gorące, gdyż osłabi to korzystne oddziaływanie miodu i masła. Dla złagodzenia podrażnień gardła poleca się też picie naparu z szałwii czy płukanie gardła wodą z solą.
Czemu trzeba chronić się przed przeziębieniem?
Pomimo, iż typowe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może mieć poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy natomiast na uwadze, że jeżeli objawy nasilają się to należy wybrać się do lekarza.