Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Biopsja prostaty. Czytaj więcej na www.scmkrakow.pl.

Gruczoł sterczowy, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem wielkości i formy do orzecha włoskiego. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, toteż tak kluczowa jest jej regularna kontrola. Pomaga to zidentyfikować przerost lub zapalenie tego gruczołu, a także odpowiednio wcześnie wykryć groźne zmiany nowotworowe. Powinno się zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć niebezpieczeństwa jego potencjalnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy udać się do specjalisty?

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie odwiedzać urologa, szczególnie jeśli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, kłopoty ze wzwodem oraz ejakulacją, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, jak również krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć absolutną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym przeciętnie ok. pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, gdyż prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym. Później patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi posiadanie rozrusznika serca, alergia na niektóre leki i zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]