Statuetki pamiątkowe – historia i ich współczesne wykorzystanie

Prestiż przeróżnych nagród i turniejów zależy od kilku elementów. Jednym z decydujących jest np. to, jaką statuetkę otrzymuje nagrodzona nimi osoba. Jako bardzo dobry przykład mogą tu służyć statuetki wręczane laureatom rozmaitych wyróżnień z dziedziny kultury. Każdy rozpoznaje figurkę Złotego Lwa czy Emmy. Równie doceniane są nagrody otrzymywane w świecie sportu – na przykład Kryształowa Kula czy Fed Cup. Powinni o tym pamiętać organizatorzy wszelkich konkursów kulturalnych i sportowych pragnący, by te przy tym dynamicznie się rozwijały i ekspresowo zbudowały swoją renomę. Zwłaszcza, iż zamówienie unikatowych statuetek pamiątkowych jest dziś wyjątkowo łatwe.

Statuetki okolicznościowe – szczególnie ważna element kultury prawie wszystkich społeczeństw

Statuetki jako rodzaj wyróżnienia wręczanego sławnym osobistościom triumfującym w rozlicznych zawodach sportowych albo konkursach artystycznych znane były już w Starożytności. Specjalną popularnością cieszyły się rzecz jasna w starożytnej Grecji, a potem w powstałym na jej spuściźnie Cesarstwie Rzymskim. W następnych wiekach ich ranga wyraźnie wygasła, żeby odrodzić się pod koniec XIX stulecia. Obecnie statuetki, ordery i puchary są niezmiernie ważną element kultury prawie każdego narodu, a szereg z nich ma wagę międzynarodową – tu jako przykład wypada przytoczyć m.in. Medale Noblowskie przyznawane dorocznie wybitnym naukowcom, aktywistom społecznym oraz pisarzom, jak również Oscary za dokonania w obszarze filmu.

Statuetki pamiątkowe – w jaki sposób zamówić?

Przeróżnego rodzaju statuetki pamiątkowe można przeważnie zamówić u rzeźbiarzy albo – jeśli interesują nas w głównej mierze statuetki metalowe i posiadamy już przygotowany szkic – u zawodowców wyspecjalizowanych w metalurgii. Rodzajów statuetek pamiątkowych jest mnóstwo, jednakże największym popytem cieszą się statuetki z brązu. Rzecz jasna nie bez przyczyny – ich produkcja jest nie jest wielkim wydatkiem, a zarazem prezentują się one doskonale, czym w dużej mierze zwiększają rangę wszelkiego typu zawodów sportowych oraz plebiscytów.