Rzeźby i figury z brązu – postaw w domu, ogrodzie lub na patio

Jedną z najstarszych metod artystycznego wyrazu jest rzeźba. Pierwsze jej formy zaistniały już w okresie prehistorycznym i nieustannie towarzyszą nam w różnych dziedzinach naszej egzystencji. Znajdziemy je przede wszystkim tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w galeriach, w muzeach oraz w kościołach, ale także w miejscach ogólnodostępnych: na ulicach i rynkach, w gmachach firm, a nawet w centrach handlowych. Wszechobecność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle duża, iż nie wszyscy orientujemy się, że dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy napotykamy praktycznie codziennie. W tym artykule podamy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.

Figury z brązu w przestrzeni ogólnodostępnej

Prace rzeźbiarzy, również gdy prezentują sobą ogromne walory artystyczne oraz estetyczne, notorycznie są przez nas traktowane jako norma – na terenach miejskich (aczkolwiek nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, jak również rzeźby stawiane w przydomowych ogrodach, na ulicach czy na skwerach, obecne są wszak w zdecydowanej większości polskich miast. Ponad to niejednokrotnie można spotkać je także w wielu budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną między innymi w urzędach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej

Figury z brązu. Na gale lub turnieje sportowe

Podane wyżej przykłady to przeważnie znaczne, nieruchome dzieła. Ale jest to mniejsza część wszelkich rzeźb spotykanych w naszym codziennym życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to drobne prace, stworzone z myślą o prywatnym użytku – to m.in. statuetki, nagrody na laureatów turniejów czy popiersia wykonywane na zlecenie. Inicjatorzy różnego typu zawodów sportowych albo eventów nie mają z tym kłopotów, gdyż kupno rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie generuje wysokich kosztów, a ich opracowanie należy po prostu polecić doświadczonemu rzeźbiarzowi.