Osuszanie domu nie jest proste – powierz to specjalistom

Nawet gdy budynek ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, istnieje niebezpieczeństwo, że z czasem mury będzie penetrować wilgoć. Może się to zdarzyć również nagle z powodu podtopienia lub w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a nieraz pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w efekcie nieprawidłowo wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji murów.

Osuszanie murów – najpierw ustalenie przyczyn

Wilgotne mury nie świadczą od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim trzeba rozpocząć od zlokalizowania przyczyn powstawania wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak toalety, niewietrzone piwnice i kuchnie wykwitająca na ścianach pleśń jest częściej efektem przecieków z uszkodzonego dachu bądź tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają wykorzystania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej wentylacji we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, użycia poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty oraz mury budynków lub gdy zdarzyło się zalanie na skutek powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian jest już rolą profesjonalistów z zakresu hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania ścian

Zawodowcy, którzy posiadają obszerne kwalifikacje w osuszaniu ścian zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoje działania od analizy źródła zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Stanowi to bazę do wyselekcjonowania adekwatnych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki nabrzmiewają i odpadają, a na murach tworzą się plamy, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wody przez mury. Po nieizolowanych murach z cegły woda pnie się wzwyż – czasami nawet na kilka metrów. Zdarza się to często, zwłaszcza w starych budynkach, jednakże można na to zaradzić odtwarzając izolację poziomą murów, która zastopuje unoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejną fazą, rzecz jasna po dokładnym przygotowaniu ścian, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie ścian wymaga czasami odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem doświadczonego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej czy mat bentonitowych, a w następnej kolejności naniesienie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. W wielu przypadkach niezbędne będzie również odtworzenie łączenia izolacji ścian z izolacją innych modułów budowli, jak przepusty rur, przepusty kabli oraz ściany żelbetowe.