Okna zabytkowe – renowacja i rekonstrukcja

Więcej informacji o zabytkowych oknach

Okna zabytkowe zwykle prezentują się znacznie lepiej niż te wykonywane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą obiektów. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, a na ich cenę w dużej mierze wpływa także wiek. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna muszą być remontowane z poszanowaniem przepisów – ich renowacji nie możemy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem kupionych w markecie materiałów. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Okna zabytkowe – jak odróżnić

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są również otwierane od góry, a to powoduje, że potrzebne stają się lufciki, za pomocą których można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, jaki posiada wiele atutów, ale potrzebuje częstych remontów, a oprócz tego łatwo go uszkodzić. Dlatego tak ważne są uprawnienia osób naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, która potrzebuje najwyższych umiejętności – taki rodzaj okna charakteryzuje się wszak użyciem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z tym, także najlepsi specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają uprawnień zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym wypadku mogą otrzymać dotkliwe kary.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]