Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby terapii okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek często powracających stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg stomatolog zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, które skutecznie eliminują nieprzyjemne odczucia. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.