Komu zlecić sprawdzenie auta przed zakupem?

Nabycie samochodu to spory wydatek – dla wielu z nas wiąże się więc z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Wyjątkowo dużym ryzykiem jest nabycie pojazdu z drugiej ręki – etyczność ich właścicieli niestety nierzadko bywa na niskim poziomie, a samochód opisywany jako bezwypadkowy i w 100% sprawny, posiada „bogatą” historię i sporo defektów. Na domiar złego nie wszyscy jesteśmy w stanie wykryć potencjalne wady przed realizacją transakcji. Sprawdzanie auta przed zakupem warto zatem powierzyć specjalistom.

Sprawdzenie auta przed zakupem – wykrywanie wad i usterek

Sprawdzenie samochodów używanych jest potrzebne, żeby mieć pewność, że rzeczywisty stan techniczny pojazdu jest taki, jak deklaruje jego obecny właściciel. Najlepiej, jeśli samochód sprawdzi doświadczony, godny zaufania mechanik, niezwiązany w żaden sposób ze sprzedającym. Wyjątkowo ważne jest to podczas zakupu wozu z komisu czy też od pośrednika. Niektóre firmy, aby podnieść sprzedaż, mają skłonność do zatajania informacji o różnych wadach i mankamentach, które mogłyby przyczyniać się do obniżenia ceny. Sprawdzenie auta przed zakupem gwarantuje uniknięcie takich błędów i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie auta przed zakupem – rejestry i kartoteki

Równie znacząca – a niekiedy nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Chodzi tu w szczególności o informacje o ewentualnych wypadkachz jego udziałem, przebiegu i rejestracji w kartotekach aut skradzionych. Na sprawdzenie samochodu pod tym kątem pozwala tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Przeszukiwanie ich jest płatne, ale firmy oferujące inspekcję pojazdów gwarantują również dostęp do tej usługi – dzięki niej nie kupimy kradzionego auta i ustrzeżemy się wielu innych problemów.