Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Sprawdź, jak zamówić badania kierowców Bielsko Biała.

Na sytuację na drogach w największej mierze wpływają umiejętności obsługujących poruszające się po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których badana jest postrzeganie prędkości, podzielność koncentracji zdolność szybkiej reakcji i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]