Kiedy przeprowadza się testy psychologiczne kierowców?

Zamów badania psychologiczne Bielsko Biała na http://www.bielskobadania.pl.

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w specjalistycznych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. W jaki sposób przebiegają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie aparaty wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien poddać się testom?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do badań przystępują także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch etapów. Na początku osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr oraz równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]