Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Najlepszym sposobem na pozbycie się braków w uzębieniu są implanty zębowe. Zdają egzamin zarówno gdy brak nam jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Ich największymi zaletami są naturalny wygląd oraz względnie nieskomplikowania pielęgnacja – implant stomatologiczny wraz z koronąwygląda tak samo jak prawdziwy ząb. Przed ich założeniem nie ma wymogu szlifowania przyległych zębów, jest to więc mniej dotkliwe dla pacjenta niż założenie mostu czy pełnej protezy. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ten zabieg i jak należy się do niego przygotować.

Implanty zębowe – fazy terapii

proces założenia implantów stomatologicznych zaczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Równie ważne jest też pozytywne nastawienie i poradzenie sobie ze strachem. W następnej kolejności dentysta wykonuje nacięcie dziąsła. To pozwala na dotarcie do tkanki kostnej i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu stosuje się metody piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To niesłychanie skomplikowana część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i precyzji. Precyzja niezbędna jest także przy umieszczeniu implantu zęba w kości. Kiedy ten będzie na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a strach przed odczuciem bólu

Proces zakładania implantu zęba rodzi w niektórych pacjentach obawy związane z możliwym przenikliwym bólem odczuwanym w trakcie zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Na szczęście lęk ten jest kompletnie nieuzasadniony. Współczesna implantologia dysponuje bardzo wydajnymi lekami przeciwbólowymi, gwarantującymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie wrażliwi na ból mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie eliminującego problem stresu przed leczeniem stomatologicznym.