Budujesz dom? Nie zaniedbuj izolacji fundamentów

Osłona fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć penetrująca mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich struktury, a wykwity pleśni oraz grzybów za czasem odbiją się negatywnie na zdrowiu mieszkańców.

Kto wykona izolację fundamentów?

Planując budowę obiektu, należy zostawić opracowanie najlepszej metody hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale również w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w danym przypadku. Wszak użycie odpowiednich technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Ważna jest także dogłębna analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można zbadać czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda błyskawicznie wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje groźba podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po opadach fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Metody izolacji fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią wykorzystuje się różne metody. Płytę fundamentową, na której na ogół stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zatrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów też wypada powierzyć profesjonalistom, ponieważ częstym błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących warunków i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) bądź zastosowanie ich tanich substytutów, nie posiadających analogicznych parametrów wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy użycie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgocią może skutkować, że będzie ona nieskuteczna.