Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Szukasz złota bulionowego? Skieruj się tu.

Osoby, które zdecydowały się inwestować w złoto mają do wyboru mnóstwo możliwości: nabywać akcje firm działających na rynku kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, czy też kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Inną strategią jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest zarówno w formie sztabek, jak i monet bulionowych.

Co determinuje rzeczywistą cenę złotych monet bulionowych?

Złote monety kojarzymy zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z innych metali szlachetnych, różnią się od nich w kilku aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane celem lokowania w nich środków finansowych, z tej przyczyny ich nakład w danym roku nie jest ograniczony, a raczej determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych bądź w związku z znaczącymi wydarzeniami, zatem ich design niesłychanie sporadycznie podlega „odświeżeniu”. Najczęściej złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie datą wybicia. Warto zaznaczyć, iż wiele monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość określa waga i próba użytego do ich bicia metalu szlachetnego. Plusem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, więc ich sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasami mają w sobie domieszkę innych metali

Popularne pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednak emitenci wybijają również monety o nominale 1/2 czy 1/10 oz złota. Należy wiedzieć, iż monety bulionowe bite są zazwyczaj ze złota najwyższej próby, czyli .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety, a przez to redukcję możliwości jej zarysowania. Takie monety z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznaczone informuje o wadze czystego kruszcu wykorzystanego do ich wybicia.

W ofercie polskich brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. kanadyjski Liść Klonowy, chińską Pandę czy wspomniane wyżej Krugerrandy.

Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]