System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Niezbędne informacje w temacie systemu bankowego SWIFT. Przekonaj się!

Mimo, iż w zasadzie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja Zachodu na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z fundamentów efektywnego działania bankowości międzynarodowej.

Co jest największym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego rodzaju. Oprócz niego przykładowo w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET i Express Elixir.Na świecie wdrożone są również różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na terenie danego kraju.

Co jest w związku z tym najważniejszym atutem systemu SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku największych banków, obecnych w Polsce.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]