E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur

Kluczowe wiadomości na temat faktury ustrukturyzowanej. Przekonaj się!

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., ale finalnie właściciele firm na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – jednakowa struktura dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie określoną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie mało co mówi osobie, która nie umie go rozszyfrować, jednakże dla właściwej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu będzie absolutnie klarowny. Fakt, że faktury otrzymują ujednoliconą strukturę powoduje, że obojętnie jakie programy księgowe wykorzystują obie strony transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane identycznie. Jest to znaczący postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd notorycznie mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w programie księgowym danych z faktur przesyłanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają możliwość błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgowego, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane wykorzystując Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przetrzymuje informacje o nich przez dekadę), nie muszą wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Watro wspomnieć, iż obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania komercyjnego oprogramowania księgowego, lecz musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]