Wyprawy górskie i ich wielka popularność

Co warto wiedzieć o Kilimandżaro wyprawa?

Mnóstwo osób spędza swój wolny czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, wraz z upływem czasu jednak zaczynają poszukiwać czegoś więcej. Szukają nowych wrażeń – ich marzeniem są wyprawy w coraz wyższe góry. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty znajdujące się w dalekich od Polski miejscach stają się aktualnie możliwe.

Wyprawy w góry wysokie – o czym nie zapominać, planując wyprawy?

Obecnie przed zwolennikami górskich wypraw otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy nasze krajowe oraz słowackie Tatry, ale też najwyższe szczyty Meksyku, Afryki czy Azji. Z pewnością wielkim udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest obecność na polskim rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Kazbek bądź Elbrus. Rzecz jasna pomoc agencji mnóstwo ułatwia, ale jej instruktorzy nie wdrapią się na szczyty za nas. Niezbędna jest wysoka kondycja, która pozwoli nam znieść trwającą wiele godzin wyprawę z naprawdę ciężkim, ważącym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z dostosowaną do warunków górskich odzieżą oraz specjalistycznym wyposażeniem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawiane są uczestnikom?

Od wszystkich, którzy podejmują decyzję o wzięciu udziału w wyprawie górskiej – na Elbrus, bazę pod Annapurną, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w zbliżonych do tego typu wyprawach, gdyż im wyżej będziemy się wspinać, tym większe zagrożenie pojawienia się choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu czy poruszania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to wymogi, które trzeba bezwzględnie spełniać. Nie można zapomnieć również, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się więc umiejętność pracy w grupie. Podczas wyprawy górskiej niezbędne jest stu procentowe dostosowanie się do decyzji, które podejmowane są przez lidera grupy.

Kontakt:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]