Projekty domów góralskich – dla miłośników polskiej tradycji

Sprawdź, kto sporządzi dla Ciebie projekty domów góralskich

Architektura góralska typowa jest dla Podhala. Pojawiła się w połowie XIX stulecia. Od samego powstania wzbudzała zachwyt oraz ogromne zainteresowanie. Tak samo jest teraz, gdyż nie brak osób, które stawiają na budowę domów drewnianych. Najbardziej popularne są te z bali, które doskonale sprawdzają się zarówno jako domy całoroczne, jak i sezonowe.

Projekty domów góralskich – dlaczego domy z drewna są tak lubiane?

Domy wykonywane z drewna cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. W dużej mierze wynika ona z wyjątkowej urody tego typu posesji. Zachwycają one dokładnością wykonania. Drewno to materiał wyjątkowej urody. Pod tym względem nie dorówna mu żaden inny surowiec budowlany. Do tego domy te wyróżniają się niezwykłym mikroklimatem, który w sposób naprawdę korzystny odbija się na naszym zdrowiu. To właśnie z tego powodu domy z drewna poleca się głównie osobom chorującym na astmę, alergię i innego rodzaju trudności z układem oddechowym. A jak wyglądają domy góralskie wybudowane w stylu tradycyjnym? Cechą typową jest oczywiście dwuokapowy dach. Idealnie jest, jeśli pokryty został on gontem. Z uwagi jednak na niemałe ceny takiego materiału, osoby wybierające dom w tradycyjnym stylu góralskim nierzadko wybierają inny rodzaj krycia. Następną cechą są okna w niewielkim rozmiarze oraz wysoka, wykonana z kamienia podmurówka. Weranda, taras oraz ganek to też elementy typowe dla domów w tradycyjnym stylu podhalańskim. Na początku styl góralski charakteryzował się jeszcze licznymi zdobieniami. Na początku minionego stulecia zaczęto jednak stosować ich coraz mniej.

Projekty domów góralskich – postaw na wsparcie fachowca

Stawiając na dom w tradycyjnym stylu podhalańskim, warto zdecydować na usługi biura architektonicznego, które specjalizuje się w tworzeniu projektów budynków właśnie w tradycyjnym stylu. Tylko wówczas można być pewnym, że projekt będzie wykonany prawidłowo, a wszystkie charakterystyczne elementy tradycyjnego stylu będą ujęte.

Kontakt:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]