Gdzie okna skrzynkowe sprawdzą się najlepiej?

Dowiedz się, gdzie zamówić okna skrzynkowe drewniane, wejdź na www.oknostol.com.pl

Okna skrzynkowe kojarzymy zwłaszcza z zabytkowymi obiektami. Często zauważyć je można w starych kamienicach, starych chałupach lub dworkach. Obecnie są one wytwarzane zwłaszcza z myślą o montażu w takich budynkach, bo zastosowanie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto przy tym zauważyć, że z uwagi na ich walory wizualne coraz częściej montowane są również we współczesnych obiektach. Tym bardziej, że obecne wersje są tak samo funkcjonalne, co okna wyprodukowane starymi technikami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich surowców są wytwarzane?

Jak zbudowane są okna skrzynkowe?

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest powietrze. Jest to pewnego typu izolator, który chroni pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często dzielone są na cztery elementów – dwa górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane oddzielnie i kiedyś służyły do wentylowania wnętrz. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w budynkach zbudowanych przed laty – między innymi chatach drewnianych.

Produkcja okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe rodzaje, powinny być wykonane z odpowiedniego drewna. Dotychczas najchętniej sięgano po sosnę i dąb, lecz ostatnimi czasy ich twórcy stosują również drewno egzotyczne. Drewna takie jak przykładowo meranti okazują się bowiem o wiele bardziej wytrzymałe na działanie wilgoci, wiatru i ekstremalnych mrozów.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]