Czym są szalunki i do czego służą

Chcesz nabyć szalunki Kraków? Sprawdź abcszalunki.pl/wynajem/

Szalunki to nic innego, jak forma mająca charakter tymczasowy, którą zazwyczaj wykonuje się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wykonana z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób określa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje pożądaną formę. Szalunki wyjmuje się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Dzięki szalunkom można też skutecznie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zapełniony właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonu. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonuje się między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Mają jak widać bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są też profesjonalne podpory oraz dźwigary. Często zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary, a także sklejkę.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]