Zadbaj o higienę w zakładzie pracy – o fartuchach i kombinezonach ochronnych

Zobacz, gdzie kupić fartuchy ochronne jednorazowe, wejdź na globalhygiene.pl.

W szeregu sektorów przemysłu środowisko pracy pełne jest różnorodnych czynników, które mogą narażać pracowników na uszczerbek na zdrowiu. Często samo wyposażenie ich w czepki i rękawice ochronnych to za mało – potrzebne jest zasłonięcie większej powierzchni, a wręcz całego ciała. Ten stopień protekcji są w stanie zagwarantować wyłącznie fartuchy oraz kombinezony ochronne.

Kombinezony i fartuchy ochronne – obowiązkowe w sektorze medycznym oraz spożywczym

Można sądzić, iż tak szerokie zabezpieczenie ciała rzadko bywa potrzebne, jednak nie jest to prawdą. Zwykły obywatel na ogół zazwyczaj nie odwiedza miejsc, gdzie załoga musi ubierać się w uniformy chroniące korpus i kończyny, a takie sytuacje widzi raczej w telewizji. Tymczasem taka odzież ochronna wykorzystywana jest regularnie wszędzie tam, gdzie higiena pracy musi stać na najwyższych poziomie, stąd też zakładają ją między innymi kosmetyczki oraz fryzjerzy, którzy najczęściej korzystają z lekkich jednorazowych fartuchów ochronnych czy załoga linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym, którzy w ten sposób ochraniają swoje ubranie przed zachlapaniem, ale też minimalizują możliwość transferu włókien z ich ubrań na produkowaną żywność. Odzież ochronna jest wręcz obligatoryjna w sektorze medycznym – szpitale, przychodnie medyczne czy ambulatoria nie byłyby w stanie bez ryzyka wykonywać swoich działań bez tego akcesorium.

Flizelina, polietylen – materiał na fartuchy oraz kombinezony ochronne

W asortymencie producentów odzieży ochronnej znajdują się fartuchy oraz kombinezony nie tylko jednorazowe, ale także wielokrotnego użytku. Często posiadają one ściągacze na rękawach i nogawkach, które uniemożliwiają ich zawijaniu się, co zdecydowanie podnosi komfort pracy. Jednorazowe produkty ochronne sprawdzają się w tych branżach, gdzie konieczne jest utrzymanie czystości przy równoległym zminimalizowaniu styczności z produktami chemicznymi, jak np. proszki do prania bądź wybielacze. Korzystanie z takich fartuchów i kombinezonów, mimo iż można je wykorzystać tylko raz, zazwyczaj nie generuje znacznych kosztów. W dużych fabrykach do ich wydzielania zatrudnionym można założyć specjalne proste w użyciu podajniki rolkowe.

Z czego robione są kombinezony i fartuchy ochronne? Przede wszystkim z polipropylenu, a precyzyjniej z włókniny polipropylenowej, znanej powszechnie jako wigofil lub flizelina. To tworzywo dzięki swojej włóknistej strukturze pozwala na swobodną cyrkulację powietrza oraz odprowadza pot, zatem nie powoduje dyskomfortu. Natomiast w wyrobach foliowych używa się folie z polietylenu (z PE, LDPE albo CPE), które dopuszczone do stosowania w branży spożywczej.

Kontakt:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]