Thrillery i literatura kryminalne – co sprawia, że są popularne?

Nie szukaj już więcej! Tutaj zamówisz książki kryminalne.

Znacząca rzesza entuzjastów książek fascynuje się przerażającymi opowiadaniami. Niektórzy gustują w opowiadaniach z pogranicza horroru, pozostali chcą zanurzać się w głębokie zakątki pogmatwanych umysłów brutalnych zbirów czy psychopatycznych morderców. W natłoku podcastów i platform streamingowych, na których znajdują się setki produkcji prezentujących zainteresowanym historie z prawdziwego życia, jak i te w całości zmyślone, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych metod ich doświadczenia pozostają thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne oraz thrillery – czemu czytamy makabryczne opowieści?

Zapaleniec thrillerów oraz kryminałów natychmiast odpowie, że idzie o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Oglądając albo czytając horrory pragniemy na chwilę pozwolić ponieść się głębokiemu uczuciu przerażenia, którego z rzadka doświadcza się na co dzień. W dzisiejszych czasach brak dla człowieka na świecie śmiertelnych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to przeważnie pracą, niestabilnością finansową lub problemami zdrowotnymi. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy sytuacji, w których nasz organizm wyzwala w dużych ilościach adrenalinę, znaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie lęku uczy nas radzić sobie z rzeczywistością. To dlatego bajki braci Grimm i Andersena mają częstokroć tak mroczny i brutalny charakter – tak opowieści te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa otaczającego ich świata, uświadamiając je jednocześnie, że to co dobre nie zawsze wygrywa.

Książki kryminalne – ciekawsze niż serial

XXI wiek to czas rozrywki na życzenie. Odbiorcy, gdy znajdą na nią czas, szukają filmu lub serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie zajmie maksymalnie kilka godzin. Entuzjaści mrocznych horrorów i kryminałów są wręcz rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które dostępne są na rozmaitych platformach streamingowych. Co warte uwydatnienia, nierzadko te filmy i seriale bazują one na popularnych książkach, ale nie są tak solidne jak pierwowzór i ich oglądanie nie daje takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza powieść horror i kryminalną, konsumuje się odmiennie aniżeli film fabularny – spokojniej, a więc z większą uwagą. W słowie pisanym każde wtrącenie, dialog bądź postać (również ta dalekiego planu) wpływa na kształtowanie nastroju snutej historii. Napięcie wywoływany jest u odbiorcy z reguły niespiesznie, ale pozwala to na skrupulatniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli zatem masz czas i kochasz czytać, daj się przestraszyć horrorom, kryminałom oraz thrillerom.

Kontakt:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa