Rynny plastikowe czy metalowe – które wybrać?

orynnowanie dachu, rynny dachowe

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować doboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak zakładanie rynien. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – z jakich części jest tworzone?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu bądź pod nim, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny PCV, plastikowe lub metalowe – co wybrać?

W ofercie hurtowników znajdziemy orynnowanie dachu wykonane z kilku materiałów – głównie z metalu lub plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania należy zatem przedyskutować z fachowcem.

Kontakt:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08