Rolety rzymskie, zaciemniające i na wymiar – dobierz rolety do każdego pomieszczenia

Odmiennie od mieszkańców Skandynawii, Polacy przyzwyczajeni są do zasłaniania okien. Tak dbamy o naszą prywatność, lecz również pomaga to regulować ilość promieni słonecznych wpadających do mieszkania. Zazwyczaj do zasłaniania okien używa się zasłon i firanek, jednak w ostatnich kilkunastu latach często wybieramy rolety wewnętrzne zakładane na okna.

Jakie modele rolet wewnętrznych dostaniemy w sklepach internetowych?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy bogaty wybór różnych rodzajów rolet: rzymskich, zaciemniających, ściennych i okiennych. W większości z nich kupimy również wszelkie potrzebne dodatki, takie jak kółka z żabkami, karnisze metalowe, wsporniki ścienne i sufitowe oraz rozety. W jednym miejscu będziemy w stanie skompletować cały zestaw niezbędny do instalacji rolet. A to, jakie rolety wybierzemy, będzie już zależało od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, żeby robić przemyślane zakupy. Przykładowo, rolety rzymskie dobrze wyglądają na niewielkich oknach, ale nie nadają się dla osób cierpiących. Na roletach rzymskich dość łatwo zbiera się kurz, ponieważ wykonywane są one z tkanin zasłonowych i firanowych.

Rolety dzień-noc – ilość światła pod Twoją kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do mieszkania służą rolety dzień-noc. Sprawdzą się w większości pomieszczeń: w pokoju dziecięcym, salonie, biurze, a także w łazience. Takie rolety posiadają przemienny splot pasów transparentnych i zaciemniających. Wiele możliwości ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja odbywa się bez potrzeby opuszczania i podnoszenia rolet! Z kolei popularne rolety zaciemniające pozwalają na pełne zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ zrobione są z materiału nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Rolety zaciemniające przydadzą się przede wszystkim w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na wymiar – o czym pamiętać

Okna nie zawsze muszą mieć standardowe wymiary i zdarzyć się może, że rolety w rozmiarach oferowanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam wykonać rolety na zamówienie. Pamiętajmy jednak o tym, aby dobrze obliczyć rozmiar okien, gdyż źle dopasowane rolety nie spełnią swojego zadania, poza tym będą mało estetyczne. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia albo nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to profesjonaliście.