Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Zobacz, gdzie nabyć obrączki ślubne Kraków

Dla większości dzień ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem życia. Ceremonia ta łączy nowożeńców do końca życia, a znakiem ich lojalności, uczucia i oddania są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Obrączki ślubne – element sakramentu zaślubin od XIII wieku

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, więc ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścienia stało się elementem sakramentu ślubu. Niedużo osób wie natomiast, iż mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę wiele stuleci później. I choć uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wybywali na wojenne wyprawy, niemniej jednak obyczaj ten upowszechnił się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, że czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo we Francji, na Słowenii, na Słowacji czy w Szwecji, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają oraz poszukują obrączek razem, jednak obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, bo jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – kiedyś ze stali, obecnie ze złota bądź platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się subtelniejszą estetyką. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z przeróżnych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (jak miedź lub mosiądz), które symbolizowały moc uczucia. Dzisiaj do ich wykonania stosuje się głównie platynę i złoto, które są symbolem ufności wobec partnera. Rzecz jasna, są one również w wielu przypadkach zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak nadal przeważnie kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają również nieraz w ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub ważny dla nowożeńców cytat.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]