Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Potrzebujesz łańcuchów na opony? Sprawdź http://tinyurl.com/ybawg4d5

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych można kupić?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach terenowych, ciężarowych, dostawczych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także wzorem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali tytanowej lub manganowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Kontakt:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]