Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Jeśli potrzebujesz kantara dla konia, powinieneś odwiedzić tę stronę

Kantar to część uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z najistotniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Tym samym powinien on być dopasowany do wymiarów i profilu głowy konia, a także nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem wybrać odpowiedni kantar dla konia? Na jakie jego atrybuty należy zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy, a może taśmowy – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?

W sprzedaży odnajdziemy przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane oraz taśmowe. Te pierwsze, nazywane także halterami, są zalecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą ma nad koniem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest natomiast kantar taśmowy bądź skórzany. Znacznie większą wygodę zapewniają kantary podszywane – przykładowo syntetycznym albo prawdziwym futrem, które da się odpinać celem konserwacji. Taki kantar znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a zarazem pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas ćwiczeń lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Następny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został natomiast stworzony dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i pasują m.in. do koni holsztyńskich, półkrwi arabskiej, fryzyjskich oraz trakenów. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak shire czy konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]