
W sklepach konopnych, oprócz popularnych olejów CBD, można kupić też susz. Licznym konsumentom nazwa i wygląd tego wyrobu w okamgnieniu przywodzi na myśl zakazaną prawem roślinę psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dostępny w sprzedaży w Polsce, tak jak olejki, zawiera w głównej mierze CBD, a nie THC (ilość tego związku – zgodnie z obowiązującymi regulacjami – nie może przekraczać 0,2%).
Z których rodzajów konopi wytwarza się susz konopny?
Susz konopny produkowany jest z liści oraz kwiatów konopi, dopuszczonych do legalnej hodowli. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż 9 gatunków takich konopi przemysłowych (to m.in. konopie Wielkopolskie, Beniko czy Rajan), a sama ich uprawa cieszy się coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród polskich rolników, niejednokrotnie stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.
Nad Wisłą konopie przemysłowe hoduje się na potrzeby kilku branż przemysłu, między innymi celulozowo-papierniczego czy nasiennictwa, niemniej jednak podlega to państwowej kontroli, co znaczy, że przedsiębiorca bądź rolnik postanawiający przystąpić do ich wysiewu musi wcześniej pozyskać zezwolenie z urzędu gminy bądź miasta. Oprócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest tylko po otrzymaniu zgody właściwego miejscowo marszałka województwa. Walorem konopi siewnych jest to, że można uprawiać je na uprawach zewnętrznych (outdoor), jak i wewnętrznych (indoor), ale też i na scalających obie te metody uprawach w szklarniach (greenhouse).
Olejki eteryczne i kannabinoidy – co zawiera susz konopny?
Czemu produkcja suszu konopnego zyskuje uznanie w naszym kraju? Liście i kwiaty konopi włóknistych, z których otrzymuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBDV czy CBC), ale także olejki eteryczne (jak przykładowo Linalol i Kariofinel), które dają poszczególnym ich odmianom jedyny w swoim rodzaju, łatwo wyczuwalny aromat. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi włóknistych wykorzystywane są w wielu produktach kosmetycznych i spożywczych.
Ogólnie uważa się, że kannabinoidy mają duże oddziaływanie na samopoczucie człowieka, a za sprawą tego, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można wykorzystać jako dodatek do terapii wspomagający zmagania z reumatyzmem, bólem głowy, stresem oraz chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. choroba Lou Gehriga. Sporo danych o oddziaływaniu, jak również dawkowaniu tych związków, można odnaleźć m.in. w wynikach badań naukowych zebranych w bibliotece online Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).