Czapsy i sztylpy czy oficerki – co wybrać i gdzie kupić?

Zobacz, gdzie zamówić czapsy skórzane

Zgodnie z opinią wielu jeźdźców najlepszymi butami do jazdy konnej są oficerki – obuwie ze skóry z długą cholewą do kolan. I chociaż rzeczywiście w tym sporcie sprawdzają się doskonale, nie znaczy, że nie mają wad. Najistotniejszą z nich jest cena – najlepsze modele oficerek kosztują aż kilka tysięcy PLN. Na dodatek zakładanie oraz jazda w oficerkach może być w dużej mierze utrudnione ze uwagi na konieczność noszenia spodni z grubszej tkaniny, nie zawsze mieszczącej się w cholewce buta. Tych wad nie mają na szczęście sztylpy i czapsy.

Sztylpy i czapsy jeździeckie – czym się charakteryzują

Sztylpy i czapsy to elementy przedłużające sztyblety, dające ochronę pozostałej partii nogi jeźdźca – można porównać je do stuptutów piechura. Te pierwsze ochraniają wyłącznie łydkę sportowca, gdyż kończą się na kolanie, natomiast drugie – sięgają do pachwiny, zapewniając zabezpieczenie dla całej nogi. Zarówno czapsy, jak i sztylpy są sporządzane z różnych surowców. W sklepach najczęściej spotkamy sztylpy i czapsy skórzane, jednakże poza nimi dostępne są również modele wyrabiane z tkaniny lub tworzyw sztucznych.

Jak kupować sztylpy i czapsy?

Dwa ostatnie rodzaje cechują się znacznie niższą ceną. Tym samym są zalecane dżokejom z niewielkim budżetem oraz dzieciom, szybko wyrastającym z kolejnych rozmiarów. Poza tym czapsy i sztylpy z tkaniny są przewiewniejsze, dzięki czemu lepiej nosi się je wiosną i latem. Obszerny wybór czapsów i sztylp wyszukamy w sklepach internetowych – fasony idealnie dobrane do swoich potrzeb nabędą zatem też jeźdźcy zamieszkujący miasta, w których nie ma odpowiednio wyposażonego sklepu z artykułami do jazdy konnej.

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]