Ciekawa propozycja wyposażenia wnętrza – kominek ekologiczny

Ile razy wyobrażaliśmy sobie tę scenę – szczęśliwa para z filiżanką gorącej kawy w rękach grzeje się przy ogniu kominka. Szczególnie zimą oraz jesienią mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości posiadania kominka wszystkim, którzy dysponują własnym domkiem jednorodzinnym. Faktem jest, iż standardowego kominka nie założymy w mieszkaniu, niemniej jednak możemy wyposażyć je w biokominek!

Charakterystyka biokominków i jego największe atuty

Biokominek, znany także jako eko kominek, cechuje się tym, że da się go zamontować w praktycznie dowolnym pomieszczeniu. Nie wymaga on utworzenia sieci przewodów wentylacyjnych, ważne jest natomiast, aby powierzchnia w którym zostanie założony eko kominek miała bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w pokojach absolutnie szczelnych. Ogromną zaletą eko kominka jest jego ascetyczna konstrukcja (to wręcz tylko palenisko i obudowa) oraz względnie niewielki ciężar. Najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej, jakkolwiek można znaleźć też modele z obudową z kamienia albo szklaną. Niektóre biokominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przestawiania, przykładowo wtedy gdy postanowimy zmienić wystrój mieszkania. W ostatnich latach moda na biokominki tak mocno rozwinęła tę linię produktów, iż aktualnie bez problemu dobierzemy jakiś jego wariant do każdego stylu mieszkania. W sklepach stacjonarnych i internetowych kupimy modele biokominków wolnostojących, wiszących czy narożnych. Są modele biokominków z szybą lub bez, a nawet biokominki zewnętrzne, przeznaczone do trzymania w altanach, w ogrodzie, na balkonie bądź na tarasie, werandzie, które można zastosować też jako ozdobę ogródka restauracji albo ośrodka wypoczynkowego.

Biokominek nie generuje związków toksycznych dla środowiska

W biokominkach nie pali się ani węglem ani drewnem, dlatego nie wytwarza się dym. W czasie spalania biopaliwa, którym jest bioetanol, powstaje wyłącznie para wodna i CO2 (stąd nadmieniony wcześniej warunek zagwarantowania poprawnej rotacji powietrza w mieszkaniu). Specyficzną cechą paliwa ciekłego jest też to, że po zakończeniu cyklu spalania nie czyścić paleniska z sadzy ani z popiołu. Zanieczyszczenia nie osadzają się tym samym na sprzętach domowych czy meblach, gdyż biopaliwo spala się praktycznie w całości. Biokominki są ekologiczne – wypalanie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków szkodliwych. Minusem dla poniektórych jest to, iż biokominki wytwarzają mniej ciepła niż standardowe paleniska, niemniej jednak ich atuty, zwłaszcza opcja korzystania z nich w bloku oraz ogromne walory aranżacyjne, przeważają.