Ślub i wesele w środku tygodnia. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Ślub i wesele w środku tygodnia zaczęły stawać się coraz bardziej popularne tuż po pandemii koronawirusa. Uroczystości zaplanowane w czasie największych obostrzeń często były przekładane, co poskutkowało dużym skumulowaniem wydarzeń w późniejszym czasie. Okazuje się jednak, że spora część Par Młodych jest zachwycona takim rozwiązaniem i decyduje się na nie z zupełnie innych pobudek niż brak terminów na wesele w soboty. Dowiedz się, dlaczego warto rozważyć ślub i wesele w środku tygodnia.

Ślub i wesele w środku tygodnia

Zarówno ślub kościelny, jak i ślub cywilny w środku tygodnia jest o wiele łatwiej zorganizować, ponieważ wówczas jest mniej chętnych na wybrane terminy. Podobnie jest z weselem i dostępnością weselnych lokali. Trzeba jednak dobrze przemyśleć plan ślubu i wesela, ponieważ nie każdy może mieć możliwość wziąć wolne w dniu ślubu czy na następny dzień. Dlatego warto rozważyć późniejszą godzinę rozpoczęcia ceremonii, aby osoby, które nie będą mogły wziąć urlopu lub będą dojeżdżać z daleka, zdążyły na uroczystość. Jednocześnie trzeba się liczyć z tym, że część gości może mieć potrzebę wyjścia z wesela około północy, zatem najważniejsze atrakcje czy toasty najlepiej zaplanować na godziny wcześniejsze.

Alternatywa dla ślubów w środku tygodnia

Bardzo dobrym pomysłem jest organizacja ślubu w piątek, a nie w sobotę – już wyłącznie ta modyfikacja zwiększy dostępność usług potrzebnych do organizacji wesela i ceremonii.

Inną, równie dobrą opcją może być wybór dnia poprzedzającego długi weekend. Godne uwagi w tym zakresie mogą być okolice dat takich jak Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Święto Wojska Polskiego czy Święto Niepodległości.

Natomiast rozważając organizację ślubu i wesela w okolicy Wielkanocy lub Bożego Narodzenia trzeba pamiętać o tym, że goście mogą woleć spędzić święta w małym rodzinnym gronie. Dodatkowo przed Wielkanocą ze względu na Wielki Post niemożliwy jest katolicki ślub kościelny.

Ciekawym rozwiązaniem jest też organizacja ślubów i wesel wcześnie w niedziele – to świetny trend w szczególności w przypadku ceremonii organizowanych w lecie i w plenerze. Wówczas ślub planujemy na godziny poranne np. 9 lub 10, a po nim rozpoczynamy wspólne świętowanie – do wieczora.

O czym pamiętać, organizując ślub w środku tygodnia?

Ślub i wesele w środku tygodnia wymaga jak najwcześniejszego wysłania tzw. save the date, czyli powiadomienia o planowanym ślubie. W przypadku ślubów organizowanych w soboty zazwyczaj nie pojawia się na nich około 10% zaproszonych. Ta liczba może wzrosnąć nawet kilkukrotnie, jeśli planujemy wesele w tygodniu. Poinformowanie o wybranej dacie ślubu w postaci save the date jest zatem o wiele ważniejsze, niż gdybyśmy organizowali ślub w sobotę. Po save the date wysyłamy jeszcze zaproszenia wraz z prośbą o potwierdzenie uczestnictwa w ceremonii.

Dobrym pomysłem jest przewidywanie imprezy w formie bankietowej, obiadu i innych atrakcji, ale bez organizowania tańców z DJ-em lub zespołem. Plan dnia powinien być dobrze przemyślany. Jeśli wesele odbywa się w większym mieście, pod uwagę trzeba wziąć korki i trudności z dojazdem.

Kiedy warto zorganizować ślub w środku tygodnia?

Ślub w tygodniu to świetny wybór dla osób, które chcą zorganizować małą uroczystość w gronie najbliższych, a także dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą czekać aż 2-3 lata na swój wielki dzień. Daty na ślub w tygodniu można znaleźć nawet w pół roku.

Ponadto niektórym Nowożeńcom zależy na tym, aby zorganizować swoją uroczystość w ważną dla nich datę, na przykład zaręczyn czy pierwszego spotkania. Nie warto rezygnować z takiej wizji tylko dlatego, że wybrany dzień wypada w środku tygodnia.

Niech twoje wesele będzie niezapomniane

Przyjęcia w Pałacu Radziwiłłów organizowane są od setek lat. Teraz również Twoje wesele może zyskać pałacową oprawę.

Dowiedz się więcej

Zalety wesela w tygodniu

W środku tygodnia o wiele łatwiej jest znaleźć lokal na wesele – większość osób preferuje śluby i wesela w weekendy, zatem dostępność sal jest większa. Nierzadko okazuje się, że miejsca, w których organizuje się wesela, mają pozajmowane terminy w soboty na kilka lat do przodu.

Inne zalety wesel w tygodniu to:

  • łatwa dostępność usług i atrakcji – jeśli zaplanowaliśmy jakieś szczególne atrakcje weselne, na przykład live cooking, usługę sommeliera, wynajem prosecco vana, w weekend mogą być drobne problemy z ich dostępnością. O wiele łatwiej będzie znaleźć interesujące nas usługi weselne w tygodniu roboczym. Trzeba jedynie pamiętać, że sprawdza się to wyłącznie w przypadku firm i osób, których jest to główna działalność. Jeżeli nasz upatrzony fotograf w tygodniu zajmuje się czymś innym, może mieć trudności z przybyciem na wydarzenie. Wówczas trzeba szukać kogoś innego;
  • duży wybór terminów na ślub – już o tym wspominaliśmy: w tygodniu łatwo znaleźć termin zarówno w kościele czy urzędzie, jak i w kalendarzu właściciela sali. Trudności zapewne nie sprawi nawet dopasowanie daty uroczystości do wymarzonej daty Pary Młodej, choć to zależy od daty – obecnie duża liczba osób planuje śluby w walentynki (niezależnie od tego, w jaki dzień tygodnia wypadają);
  • niższe koszty – argumentem, który przemawia do części Par Młodych, jest to, że koszty wynajmu sali czy cateringu w tygodniu mogą być nieco niższe. Podobnie jest z atrakcjami, noclegiem czy transportem. Często możemy cieszyć się także całym obiektem dla siebie, nie musząc dzielić go z innymi.

Dodatkowo, jeśli ktoś jest przesądny, to mówi się, że wesele w środku tygodnia przynosi szczęście. Osoby, które są naprawdę blisko z Parą Młodą, uczestniczą w weselu z taką samą chęcią i zaangażowaniem niezależnie od tego, czy jest ono organizowane w weekend, czy w tygodniu.

Wady wesela w tygodniu

Główną wadą wesel w tygodniu są codzienne obowiązki gości oraz Pary Młodej. Pojawiają się problemy z otrzymaniem wolnego w pracy czy z opuszczeniem dni w szkole przez dzieci. Trudność może stanowić również znalezienie im opieki na czas, gdy rodzice będą świętować. Organizując wesele, trzeba pamiętać o tym, by do minimum ograniczyć tego rodzaju niedogodności. Dobrym pomysłem jest zadbanie o kącik dla dzieci podczas wesela lub opiekę dla najmłodszych. Z entuzjazmem przyjmowany jest też wynajem busa dla gości, którzy dzięki temu nie mają większych problemów z dotarciem na wesele na czas i w tym samym momencie. Osoby, którym najbardziej zależy na uczestnictwie w weselu, z pewnością jednak pokonają te drobne niedogodności.

Ponadto rozważając ślub i wesele w tygodniu, warto upewnić się, że wymarzona usługa czy sala weselna jest dostępna nie tylko w weekendy – jak już wspominaliśmy, jeśli dla kogoś nie jest to główna działalność, w środku tygodnia może być niedostępny.

Źródło tekstu: https://palacradziwillow.pl/blog/slub-i-wesele-w-srodku-tygodnia-jakie-sa-zalety-takiego-rozwiazania/