W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

Nie szukaj już więcej! Tu zamówisz silniki DC.

Masa sprzętów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, olbrzymie lub malutkie, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, lecz przeciętny obywatel najczęściej nie ma pojęcia, z jakich podzespołów składają się ani jak pracują te urządzenia.

Kto opracował i z czego składa się silnik na prąd stały?

Rolą silników DC jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal 200 lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w różnorodnego rodzaju maszynach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki czołowych inżynierów połowy XIX w., takich jak między innymi Moritz Jacobi, Zénobe Gramme i Michael Faraday. Silniki DC skonstuowane są ze komutatora, rotora, nieruchomego stojana, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne i szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie używane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za bezgłośne działanie, jak równieżdużą niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do zastosowań profesjonalnych

Teza, iż silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz czytnik DVD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są modułem samochodzików oraz pociągów sterowanych radiowo, czyli zabawek, które lubiliśmy w dzieciństwie i które niewątpliwie podarujemy także naszym synom i córkom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej bądź produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników na prąd stały samochody elektryczne będą normalnością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby popularne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Z silniczków na prąd stały korzystają również entuzjaści elektroniki do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód można zamówić w sklepach hobbystycznych lub z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od szanowanych światowych marek.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]