Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Zamów motoreduktory.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne układy napędowe złożone z silnika elektrycznego i przekładni mechanicznej. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktor wybierzesz bezpośrednio z katalogu producenta

Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w licznych zastosowaniach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, więc zawsze występuje nieznaczna różnica między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne elementy jak sprzęgła bądź hamulce. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które da się bez przeszkód znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do wymogów danej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a wręcz miesiące, na drobiazgowe wyliczenia oraz testy pojedynczych kompletów części. Zależnie od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długotrwałego bądź krótkotrwałego czasu pracy, jak również do znacznych, umiarkowanych bądź lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym użyto wielostopniową przekładnię, pozwala uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Wykorzystanie oraz warianty motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z użyciem różnych typów silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności lub transport, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak mieszadła, linie produkcyjne, schody ruchome czy atrakcje w parku rozrywki. Szerokie spektrum rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich mocy i wielkości sprawiła, że ilość potencjalnych kombinacji, które teraz mają w ofercie cenieni światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, ale właściwie w milionach.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]