Łożyska liniowe

Łożyska liniowe to integralne elementy techniki przemieszczeń liniowych. Realizują ruch liniowy wzdłuż prowadnicy i wałka. Dzięki bardzo dużej precyzji prowadzenia, niewielkich rozmiarach zabudowy, a jednocześnie znacznej nośności i trwałości, łożyska liniowe zaliczają się do czołówki rozwiązań współczesnej mechaniki i automatyki

Jakie są rodzaje łożysk?

Łożyska liniowe dzielą się na:

  • łożyska liniowe z kołnierzem
  • łożyska liniowe bez kołnierza
  • łożyska liniowe w obudowach

Łożyska liniowe z kołnierzem

Łożyska liniowe z kołnierzem dzielą się na dwa zasadnicze rodzaje: łożyska z kołnierzem zamkniętym o otwartym. Są one niezastąpione w momencie, gdy zachodzi potrzeba zamocowania łożyska w elemencie ruchomym maszyny, co zmniejsza gabaryty i poprawia sztywność całego prowadzenia liniowego.
Kategoria łożysk liniowych bez kołnierza to min. łożyska liniowe zamknięte (z zawraczami wykonanymi z metalu) oraz zwykłe, a także otwarte.

Łożyska liniowe w obudowachCo powinieneś wiedzieć o łożyskach liniowych w obudowach?

Dla łożysk w obudowach podkategoriami są typy obudowy i są to min. obudowy otwarte (przedłużane oraz zwykłe) oraz krótkie. Łożyska w obudowach są idealnymi elementami do budowy modułów liniowych czy stołów linowych ze względu na możliwość bezpośredniego montażu bez konieczności stosowania opraw łożysk liniowych.